Neztraťte svou (CAD) identitu

Neztraťte svou (CAD) identitu

Každá firma má své logo, razítko a některé jdou ve svých firemních identitách tak daleko, že si vytváří i vlastní fonty, tedy typy písem, aby se dokázali odlišit od konkurence. Je to správně, jelikož každá kreativita se cení a pokud něčí výstupy vypadají a jsou zpracovány lépe než mé, snažím se zlepšit i svou práci. Čemu se ale vyvarovat a jaké jsou nejčastější chyby?

Logo obkreslit nebo vložit do výkresu jako OLE objekt, nikdy ne XREF

Typickou chybou je použití XREFu obrázku jako loga. Co se stane, když někomu výkres pošlete? Vaše razítko často ztratí svůj glanc a adresát se místo loga dozví, že se obrázek se nacházel na cestě X:\Anička\logo2final. Hm a to není nic moc. Proto si buď logo obkreslete nebo jej vložte jako OLE objekt. To je nejlepší postup! Vyhnete se mizejícím Xrefům a obrázek zůstane uložen přímo v DWG.

Vložení obrázku do DWG napevno

Tento postup se dá použít na spoustu dalších užitečných vychytávek např. na propojení papírové dokumentace s online světem, aby i papír nebyl jen tištěné statické médium. To ale nechme na jindy. Tento princip vložení využívá i karta geopozice, která dokáže krásně nahradit wms služby a jedním kliknutím zobrazit družicové snímky či klasickou schematiciou mapu silnic.

Vlastní font je sice rarita, ale architekti jej rádi používají

Co se týká vlastního fontu, tady už je situace složitější. Font se nikdy nestane součástí výkresu, vždy je součástí systému. Pokud jste si tedy nechali zpracovat vlastní typ písma, dbejte na to, abyste písmo vždy doručili adresátovi. To zajistíte příkazem eTransmit neboli ePřenos, který správně zabalí externí reference a další podpůrné soubory. Kdo nezná, rozhodně prozkoumejte!

Ukázka příkazu ePřenos

Na problém s fonty však můžete narazit už při jejich instalaci. Kliknete na instalační soubor, vše proběhne, jak má, ale font se v AutoCADu neukazuje. Je možné, že je ve formátu OTF, se kterým aplikace neumí pracovat. Pokud tomu tak je, převeďte jej přes online převodník na TTF a vše je vyřešeno. Instalaci proveďte znovu.

Rádi byste se podělili o zajímavé téma zde na blogu? Neváhejte a kontaktujte mne pro další informace o spolupráci!

avatar

Jakub Kareš

autor blogu